poniedziałek, 20 września 2010

Iliada (krótko)

Epos- Homera; powstał w Grecji ok VIII w.p.n.e. Stanowi wybitne osiągnięcie literatury antycznej i jest źródłem wiedzy o kulturze Greków. Tytuł pochodzi od greckiej nazwy Ilion (Troja). Utwór składa się z 24 pieśni.Nawiązuje do mitu o wojnie trojańskiej. Homer przedstawia 49 dni z dziesiątego roku wojny, którą grecy pod wodzą Agamemnona toczyli z Trojanami.
Iliada
-klasyczny epos, rozpoczyna się inwokacją, w której autor zwraca się do bogini(muzy) z prośbą o pomoc w tworzeniu dzieła i określa jego temat (skutki Gniewu Achillesa)
Powodem gniewu Achillesa jest najpierw odebranie mu branki Bryzeidy przez Agamemnona. Dlatego Achilles nie bierze udziału w w alce, choć Grecy przegrywają. W starciu z Hektorem (syna króla Troi - Priama) ginie Patroklos - przyjaciel Achillesa. Rozgniewany i zrozpaczony Achilles powraca do wojny.W pojedynku zabija Hektora. Priam przychodzi do obozu Greków i prosi Achillesa o ciało swojego syna. Achilles wzruszony słowami Priama , zezwala na pogrzeb Hektora.
Zarówno Achilles jak i Hektor są zapalczywi, namiętni, odważni, nieugięci, ambitni, żadni sławy, waleczni, mężni. Charakteryzują się urodą i nadludzką siłą. Na ich losy ma wpływ fatum. W eposie występują także bogowie. Posiadają oni cechy ludzkie - ingerują w przebieg walki, sprzyjają lub szkodzą bohaterom, spierają się , kochają ,nienawidzą.
Styl Iliady jest podniosły, patetyczny poważny. Świat przedstawiony w utworze czasem wydaje się fantastyczny, ale realistyczne są opisy sytuacji. Autor niezwykle sugestywnie przedstawia emocje i uczucia bohaterów.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz